Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna
FAQFAQSzukajSzukajGalerieGalerie UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościP.W. ZalogujZaloguj
Bardzo prosze niech ktoś rozwiąrze te zadania do piątku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna -> Zadania, problemy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Autor Wiadomość
Mateusz
Gość






PostWysłany: Śro 20:05, 16 Maj 2007    Temat postu: Bardzo prosze niech ktoś rozwiąrze te zadania do piątku

01.Ciało wykonuje drgania harmoniczne o okresie T=3s i amplitudzie A=10cm. W chwili początkowej znajduje się w położeniu równowagi. Jaka będzie odległość ciała od położenia równowagi po upływie 1/4 sekundy?


02. Ile wynosi okres drgań punktu materialnego drgającego ruchem harmonicznym prostym, dla którego po czasie 1s wychylenie z położenia równowagi wynosi sqrt(2).A/2, gdzie A to amplituda? sqrt(2) oznacza pierwiastek z dwóch.


03. Ile wynosi faza początkowa w ruchu harmonicznym, opisanym równaniem x=Asin(ωt+φ), przy założeniu, że w chwili t=0 wychylenie jest równe amplitudzie?


04. Punkt materialny wykonujący drgania harmoniczne o okresie T jest w chwili czasu t=0 w maksymalnej odległości od położenia równowagi. Po jakim czasie odległość ta zmaleje do połowy?


05. Ciało wykonujące drgania harmoniczne o amplitudzie 5cm osiąga maksymalną prędkość 20cm/s. Oblicz częstotliwość drgań.


06. Ciało wykonuje drgania o okresie T=4s i amplitudzie A=0.2m. Oblicz wartości prędkości w położeniu maksymalnego wychylenia.


07. Maksymalna wartość energii kinetycznej ciała wykonującego drgania harmoniczne o amplitudzie A wynosi EKmax. Ile razy mniejsza będzie energia kinetyczna tego ciała w punkcie położonym w odległości x=A/2 od położenia równowagi?


08. Punkt materialny wykonuje drgania harmoniczne o amplitudzie A i okresie T. Jak zmieni się maksymalna energia kinetyczna, jeżeli zwiększymy dwukrotnie okres drgań, a amplituda nie zmieni się?


09. Jeżeli A jest amplitudą ruchu harmonicznego, to przy jakim wychyleniu energia potencjalna jest równa energii kinetycznej?


10. Pod działaniem siły F=10N sprężyna wydłuża się o 0.1m. Na takiej sprężynie zawieszamy ciało o masie m=4kg. Ile będzie wynosić częstość kołowa, jeżeli ciało wprawimy w ruch drgający?


11. Napisz równane opisujące ruch:
a) wahadła matematycznego o długości l=0.5m, o amplitudzie A=0.1m,
b) ciężarka o masie m=0.01kg umocowanego na sprężynce, wykonującego drgania w płaszczyźnie poziomej z amplitudą A=0.02m; współczynnik sprężystości sprężynki k=1N/m,
c) małej kuleczki zawieszonej na długiej nitce przyczepionej do statywu wykonującej drgania harmoniczne o okresie T=0.2s i amplitudzie A=0.005m.


12. Jakim wzorem będzie wyrażał się okres drgań wahadła matematycznego o długości l
a) w windzie poruszającej się ze stałą prędkością,
b) w windzie poruszającej się w górę ze stałym przyspieszeniem a,
c) w windzie poruszającej się w dół ze stałym przyspieszeniem a,
d) w windzie spadającej swobodnie?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna -> Zadania, problemy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
mtechnik
Regulamin