Maciunek
inżynier
Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Skąd: Rybnik - de siti of kejos
|
Wysłany: Pią 0:19, 30 Mar 2007 Temat postu: |
|
|
Odpowiedzi:
1. Szczerze? Mnie się jeszcze nie zdarzyło zaobserwować takiego zjawiska... Ale gdyby takie kiedykolwiek miało miejsce, to dlatego, że gęstość plastiku jest mniejsza niż wody, a gęstość szkła większa niż wody. To oznacza, że ciężar wypartej cieczy dla plastikowej butelki z wodą jest większy od ciężaru plastikowej butelki z wodą, a jako, że siła wyporu jest równa ciężarowi wypartej cieczy, to siła wyporu będzie większa od siły ciężkości i butelka będzie pływać. Ze szklaną będzie odwrotnie - ciężar wypartej cieczy jest mniejszy od ciężaru pełnej butelki, czyli siłą wyporu będzie mniejsza od ciężaru butelki z wodą i butelka taka zatonie.
2. Chuchamy na dłonie, bo powietrze przez nas wydychane ma temperaturę ok. 36 stopni. Tak bardzo po fizycznemu: stawiając ręce w strumieniu ciepłego powietrza z ust powodujemy, że cząsteczki ciepłego powietrza z ust przekazują energię wewnętrzna cząsteczkom, z których zbudowane są nasze dłonie. A większa energia wewnętrzna oznacza większą temperaturę, czyli dłonie się ogrzewają. Pocieranie dłonią o dłoń natomiast powoduje wytworzeniwe ciepła na skutek tarcia.
3. Może to i prawda, ale efekt nie jest silny. A szybciej chłodzi się herbata z łyżeczką dlatego, że po pierwsze - herbata oddaje swoje ciepło łyżeczce (która na początku była zimna), a potem, jako że metal jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, łyżeczka odprowadza to ciepło na zewnątrz przez tę część, która nie jest zanurzona w herbacie.
4. Stroszą pióra by zwiększyć grubość warstwy izolującej ich od otoczenia, a co za tym idzie spowolnić oddawanie ciepła do otoczenia.
5. Owiniecie w koc bryły lodu spowoduje odizolowanie go od otoczenia, a więc odcięcie źródła ciepła, które potrzebne jest aby lód mógł zamienić się w wodę. To tak jakbyśmy włożyli ten lód np. do termosu, tylko niezbyt dobrego
6. Nie jestem pewien, czy o to chodzi, ale rtęć przechodzi do stanu stałego (zamarza) w temperaturze -37,89 stopni Celsjusza, a alkohol w temperaturze - 70 stopni. Termometry rtęciowe zatem nie wskaża temperatury niższej niż -37,89 stopni.
7. Żeliwne patelnie mają gorszą przewodnośc cieplną, ale lepsza pojemnośc cieplną. Dzięki pierwszej z tych cech nie jest na takiej patelni łatwo coś przypalić, a dzięki drugiej można pod nią podpalić na trochę i zgasić, a ona nie wystygnie zbyt szybko. Czyli są energooszczędne w pewnym sensie
8. Nalewanie do szklanki wrzącej wody powoduje, że szkło się rozszerza. To powoduje naprężenia w szkle, które jeżeli powstają zbyt gwałtownie (np. w czasie zbyt szybkiego nalewania wrzątku) mogą spowodować pęknięcie szklanki.
9. To wbrew pozorom dość trudno wytłumaczyć. Ale najprościej będzie tak: istnieje takie coś jak bezwładność. Ta bezwładność, to chęć ciała do pozostania w stanie, w którym się w danym momencie znajduje i niechęć do zmainy tego stanu. W związku z tym kiedy ruszamy, nasze ciało chce zostać w miejscu, więc czujemy siłę ciągnącą nas do tyłu. Kiedy natomiast jedziemy i hamujemy, to nasze ciało wolałoby dalej jechać i czujemy siłę pchającą nas do przodu. W obydwu przypadkach te siły zwą się siłami bezwładności.
10. Ponieważ w lużnych butach mamy większą warstwę izolacyjną od zimnego powietrza znajdującego się na zewnątrz buta. Buty chłodza się od powietrza, a kiedy są dopasowane chłodza bezpośrednio nasze stopy. Kiedy sa luźne napierw muszą ochłodzić powietrze wokół naszych stóp, a dopiero ów powietrze będzie chłodzić nasze stopy. Stopy zatem zmarzną nam później
Ufff...
Post został pochwalony 0 razy
|
|